Optymalizacja kodu .

Optymalizacja kodu i treści jest traktowana często jako całość , jednak ja postanowiłem rozdzielić te dwa tematy , gdyż są pomiędzy nimi znaczące różnice . Zacznę od czynności poprzedzającej zamieszczenie treści , czyli optymalizacji kodu , gdyż tylko odpowiednia konstrukcja strony www może przynieść zamierzone rezultaty podczas pozycjonowania .


XHTML i CSS

Jest to najbardziej popularne połączenie stosowane wśród webmasterów i ze względu na swą prostotę najbardziej cenione przez Google . Jeśli chodzi o ilość kodu zamieszczonego na stronie internetowej , to należy trzymać się jednej zasady : im mniej - tym lepiej . Dzieje się tak dlatego , że wyszukiwarki najbardziej lubią te strony www , z którymi się najszybciej zapoznają . W związku z tym koniecznie stosuj arkusze stylów , abyś za każdym razem nie musiał bezpośrednio w kodzie strony formatować nagłówków , czy akapitów . Pamiętaj także o tym , aby css umieszczać na osobnym pliku , dzięki czemu nie obciążą one samej strony .


Skrypty i flash

Choć teraz wyszukiwarki bez problemu radzą sobie ze skryptami ( dawniej różnie z tym bywało ) , to nie używaj ich jeśli nie musisz . Skrypty mają to do siebie , że mocno obciążają kod strony internetowej , przez co wydłuża się jej czas ładowania ( w skrajnych przypadkach może to zniechęcić internautę do zapoznania się z jej treścią ) . Nie są też mile widziane przez wyszukiwarki , więc nie używaj ich i jeśli możesz , to omijaj je szerokim łukiem . Podobnie jest też ze stronami wykonanymi w technologii Flash . Technologia ta ma to do siebie , że strony internetowe w niej wykonane mają kolosalne rozmiary , przez co bardzo długo się ładują . Strony internetowe z elementami tej technologii wyglądają bardzo spektakularnie , jednak jeśli nie musisz , to nie buduj stron w całości we Flashu .


Nawigacja .

Twój serwis powinien mieć także bardzo widoczny i intuicyjny system nawigacji . Jest to ważne nie tylko ze względu na internautów , ale także ze względu na wyszukiwarki ( przecież roboty Google poruszają się właśnie po łączach ) . Warto też zrobić mapę strony . Jeśli Twój serwis jest mocniej rozbudowany , to wtedy mapa pomaga użytkownikom znaleźć interesujące ich informacje , a w przypadku wyszukiwarek jest gwarancją zaindeksowania wszystkich podstron


Domena .

Podczas wybierania domeny dla twojego serwisu pamiętaj zawsze o dwóch zasadach : - najlepiej stosować domenę z końcówką pl , - postaraj się , aby w domenie znajdowało się najważniejsze słowo kluczowe .